T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI

Güncelleme Tarihi: 01/02/2019

     1996 yılından bu yana her yıl 22 Kasım günü “Diş Hekimliği Günü”, 22 Kasım’ı içine alan hafta ise “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

     Ağız ve diş sağlığının, genel sağlığımızın önemli bir parçası olması nedeniyle düzenli diş hekimi kontrolleri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesinin sağlanması Bakanlığımızın temel hedefleri arasında yer almaktadır. Kurumumuz, 2014-2017 hedefleri arasında yer alan “koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamalarını geliştirerek sürdürmek” konusu kapsamında; tüm toplumu kapsayacak şekilde ağız ve diş sağlığı bilincinin geliştirilmesi, koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesi, düzenli diş hekimi kontrollerinin yaygınlaştırılması, bu sayede diş çürüğü ve diş eti hastalıkları ile bunlardan kaynaklanan sistemik hastalıkların görülme sıklığının en aza indirilmesi amacıyla farkındalık eğitimleri planlanmıştır. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarla, anne adayından başlayarak gebelik döneminde annenin, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemi dâhil tüm toplumun düzenli diş hekimi kontrolleri ve eğitimlerle ağız diş sağlığı bilgilerinin arttırılarak doğru tutum ve davranış alışkanlıklarının oluşturulması ile hastalıkların yaygınlık ve şiddetinin azaltılması, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde etkinliğin ve ulaşılabilirliğin arttırılması hedeflenmektedir.

 

     Ağız-Diş haftası kapsamında Çanakkale Huzurevi Yaşlı ve Rehabilitasyon merkezinde huzur evi sakinlerine diş sağlığı taramalar yapılmış ve ayrıca diş sağlığı ve protez bakımı konularında bilgilendirme yapılmıştır. Desteklerinden dolayı Çanakkale Huzurevi Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü İstiklal Hasan Okur’a teşekkür eder, tüm Diş Hekimlerimizin 22 Kasım Diş Hekimliği gününü kutlarız.

ÇANAKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Tüm diş hekimlerimizin “22 Kasım Diş Hekimliği Günü”

Kutlu Olsun.


  • 22KASIM_01.jpg
  • 22KASIM_02.jpg
  • 22KASIM_03.jpg
  • 22KASIM_04.jpg
  • 22KASIM_05.jpg
  • 22KASIM_06.jpg
  • 22KASIM_07.jpg
  • 22KASIM_08.jpg
  • 22KASIM_09.jpg