T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

EDES (Engelliler Destek Programı) Kapsamında Engelsiz Sağlık Evleri Projesi

Güncelleme Tarihi: 28/01/2019

EDES (Engelliler Destek Programı) kapsamında Engelsiz Sağlık Evleri Projesi

Çanakkale Valiliği koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğümüzce yürütülen 20.07.2017 tarihinde başlatılan ve Engelsiz Sağlık Evleri Projemizin amacı engelsiz bir Türkiye için yerel dinamikleri daha aktifleştirerek, duyarlılığın artırılması ve engelliliğin önlenmesine katkı sağlamaktır. Proje bölgesi olarak, Ayvacık ilçemizde sağlık evi olan Behramkale, Kösedere, Korubaşı, Paşaköy ve Tuzla köyleri olmak üzere beş köy belirlenmiştir. Bu köylerdeki engelli bireyler ile kronik hastalık görülme sıklığı en fazla olan 35-60 yaş arası kişilerin, kronik hastalık yönünden tarama ve ölçümlerinin yapılması, riskli bireylerin tedavi hizmetlerine yönlendirilmesi ile farkındalık eğitimleri, diyet ve psikolojik danışmanlık hizmetleri gibi çalışmaların yapılması hedeflenmiştir. Sağlık evlerinde görevli ebelerimiz ve proje ekibimiz tarafından proje ve saha çalışmalarımız sürdürülmüştür.

Taramalar için belirlenen günlerde öncelikle   halk eğitimi semineri,  ardından tarama çalışması yapılmış, katılımcılara kumanya ikram edilmiştir. Tarama faaliyetlerinde halkımıza kronik hastalıklar risk değerlendirme anket çalışması, şeker ölçümü, solunum fonksiyon testi, tansiyon ölçümü, boy-kilo, bel çevresi ölçümü yapılmıştır. Tarama faaliyetlerine ek olarak  Ocak 2018 ayında başlatılan  diyet danışmanlığı hizmeti verilen kişi sayısı  314  ve  psikolojik danışmanlık hizmeti verilen kişi sayısı  37 dir. Proje kapsamında 392 yetişkin ve 408 öğrenci olmak üzere toplam 800 kişiye eğitim verilmiştir. Genel toplamda tarama yapılan 880 kişi ile ulaşılan kişi sayısı 2031 kişi  olmuştur.

Kronik hastalık riski yüksek bulunanlar 2. Basamak sağlık kuruluşuna sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Proje kapsamında gidilen köylerde halkın  sunulan hizmetlerden memnun olduğu görülmüştür.

                                                        Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü

  • Edes (4).jpg
  • Edes (3).jpg
  • Edes (1).jpg
  • Edes (5).jpg
  • Edes (6).jpg
  • Edes (9).jpg
  • Edes (8).jpg
  • Edes (7).jpg
  • Edes (2).jpg