T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü

Güncelleme Tarihi: 02/10/2019

BASIN BÜLTENİ

3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ


Günümüzde hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Fiziksel hareketsizlik, toplumda obezite başta olmak üzere kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran en önemli nedenlerden biridir. Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması (TBSA) 2017 verilerine göre 15 yaş ve üzeri bireylerde Obezite % 31.5 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda bu oran %39.1 iken erkeklerde %24.6 ‘dır. 15 yaş ve üzeri bireylerin % 42,4 ünün hareketsiz olduğu bulunmuştur. 
Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.
Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. (Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.)
Fiziksel aktivitenin arttırılmasına yönelik öneriler;
Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.
Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.
Ulaşım aracı olarak bisiklet kullanabilirsiniz.
Asansör kullanmak yerine merdiven kullanmayı tercih edebiliriz. 
Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.
Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Gündelik hayatın içine fiziksel aktiviteyi entegreyi teşvik etmek amacıyla 1991 yılından bu yana, her yıl Ekim ayının ilk haftası tüm dünyada “Dünya Yürüyüş Günü” olarak kutlanmaktadır. 
İlimizde de “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” etkinlikleri kapsamında Müdürlüğümüz koordinasyonunda 3 Ekim 2019 Perşembe günü saat 11:00’de Valilik önünden başlatılıp Golf Çay Bahçesinde sonlandırılacak yürüyüş etkinliği düzenlenecektir. Tüm halkımızı sağlık için yürümeye davet ediyoruz.
Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü

YÜRÜYÜŞ DUYURUSU.JPG