TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME BİLGİ NOTU
01 Şubat 2019

Ülkemizde her yıl trafik kazaları nedeniyle yaklaşık 10 bin vatandaşımız hayatını kaybediyor. 200 binin üzerinde vatandaşımız ise bu kazalarda yaralanıyor. Yapılan araştırmalar trafik kazalarının yaklaşık yüzde 90’ının şoför hatalarından, yüzde 2-3’ünün ise yaya kökenli sebeplerden kaynaklandığını gözler önüne seriyor. Bahsettiğimiz tablo trafik kazalarının neredeyse tamamının insan kaynaklı olduğunu ispatlıyor. Dünya’da her yıl 1,5 milyona yakın insan trafik kazaları nedeniyle ölüyor. Dünya'da ölüm nedenleri sıralamasında trafik kazaları dokuzuncu sırada yer alıyor.

Kazaların büyük çoğunluğunun insan kaynaklı olduğunu düşünürsek trafik kazalarını önlemenin de bizlere bağlı olduğunu açıkça görebiliriz. Yaya veya sürücü olarak trafikte sergileyeceğiniz davranışlar, birçok insanın ölümüne mal olabilirken diğer yandan hayatlar kurtarabilir. İşte 'trafik kazalarını önlemek ya da en aza indirmek için yapmamız gerekenler':

·         Sürat tutkusunu bir kenara bırakın. Azami sürat sınırını aşmayın.

·         Emniyet kemerinizi sadece sürücü koltuğundayken değil, önde veya arkada otururken de mutlaka takın.

·         Önünüzde seyreden araçlarla aranızdaki takip mesafesini koruyun. Bu şekilde birden duran araçlara çarpma riskiniz minimum seviyelere düşecektir.

·         Saatlerce direksiyon başında kalmayın. Başka şoför yoksa uygun bir yere çekip dinlenin.

·         Uykulu halde araç kullanmayın. Direksiyon başında uykunuz geldiğinde mola vererek uyuyun. Aksi halde felaketlere sebep olabilirsiniz.

·         Araç sollarken dikkatli olun. Hatalı sollama yapmayın.

·         Alkol aldıktan sonra direksiyon başına geçmek, hem kendinizin hem de trafikteki birçok masum insanın hayatını tehlikeye atmaktır. Bu yüzden kesinlikle alkollü haldeyken araç kullanmayın.

·         Küçük çocuklarınızı arabanın ön koltuğu yerine çocuk koltuğunda seyahat ettirin.

·         Kavşaklarda, tünellerde, dar yollarda, tepe ve köprülerde sollama yapmayın.

·         Direksiyon başındayken cep telefonuyla konuşmayın. Konuşmanız gerektiğinde ise uygun bir yere park edin ve konuşun.

·         Trafik işaret ve işaretçilerine azami dikkat gösterin.

·         Belirlenen sayıdan fazla yolcu taşıyan toplu taşıma araçlarının sürücülerini yetkililere şikâyet edin.

·         Karayollarını temiz tutmaya gayret gösterin.

·         Sürekli sol şeridi kullanarak ilerlemeyin.

·         Karşıdan karşıya geçerken trafik ışıklarına uyun.Trafik ışıklarının olmadığı yerlerde üst geçitleri değerlendirin. Üst geçit de yoksa yol tamamen güvenli hale geldiğinde karşıdan karşıya geçebilirsiniz.

      Tüm halkımızın kazasız bir bayram geçirmesi dileğiyle iyi bayramlar

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü